do kasy suma: 0,00 zł
Kategoria wpisu

Rodzaje regałów metalowych

Różne rodzaje regałów metalowych

Poszukujesz regału skręcanego do piwnicy? A może chcesz wyposażyć swój magazyn i nie wiesz, jakie regały sprawdzą się w nim najlepiej? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przybliżamy różne rodzaje regałów metalowych dostępnych na rynku oraz przedstawiamy ich główne cechy i zalety.

Dlaczego wybór odpowiedniego regału jest tak ważny?

Odpowiednio dopasowany regał przede wszystkim ułatwia codzienną pracę oraz eliminuje konieczność wykonywania niepotrzebnych czynności, takich jak każdorazowe otwieranie drzwiczek regału czy ciągłe przenoszenie przedmiotów z półki na półkę, aby zmieścić wszystko co potrzeba. Dostosowany do potrzeb regał spełnia również oczekiwania stawiane względem nośności i trwałości. Przykładowo, regał do piwnicy czy gabinetu często nie musi być tak wytrzymały jak modele stosowane w magazynach i halach produkcyjnych. Oznacza to więc, że przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowanie regału oraz właściwości, które musi on spełniać, aby być funkcjonalnym i praktycznym meblem.

Z jakich materiałów wykonane są regały?

Na rynku nie brakuje przeróżnych rodzajów i modeli wykonywanych z takich materiałów jak metal, plastik czy drewno. Ten ostatni to solidny typ regałów, które wyglądają bardzo elegancko, ciepło i przytulnie, jednak jego pielęgnacja może być bardziej wymagająca niż w przypadku modelu metalowego. Drewno jest znacznie bardziej podatne na uszkodzenia, zarysowania czy wilgoć, przez taki regał jest delikatniejszy i powinien być regularnie impregnowany, jest znacznie trudniejszy w utrzymaniu, niż regał metalowy. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie przy wyborze mebla do magazynów, warsztatów, garażu czy spiżarni.

Regały metalowe

Regały wykonane z metalu charakteryzują się funkcjonalnością i szerokim zastosowaniem. Ze względu na dużą nośność, można umieszczać na nich ciężkie, wielkogabarytowe przedmioty, a ze względu na łatwy do mycia materiał jakim jest metal, takie meble bez problemu utrzymuje się w czystości i higienie. Dzięki wysokiej wytrzymałości i solidności, a także estetyce, regały metalowe wykorzystuje się zarówno w magazynach, sklepach, piwnicach, jak i biurach czy mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym industrialnym stylu. 

Materiał wykonania półek

Na rynku dostępne są regały z półkami wykonanymi z wielu różnych materiałów. Decyzja o rodzaju półki jest ważnym elementem na etapie wyboru regału i należy dostosować ją do przedmiotów, które planujemy przechowywać na danym regale, ponieważ zarówno konstrukcja, jak i rodzaj półki wpływają na nośność regału. Na przykład do przechowywania słoików lepsze będą łatwiejsze do czyszczenia półki metalowe, natomiast narzędzia i sprzęty elektroniczne z powodzeniem można układać na półkach z drewnianej płyty.

Najpopularniejsze rodzaje półek:

PLASTIKOWA charakteryzują się niską masą i przeciętną wytrzymałością, plastikowe półki nie sprawdzą się w przypadku ciężkich przedmiotów
PŁYTA MDF jej gęstość wynosi od 650 do 850 kg/m³, jest solidna i wytrzymała, często wykorzystywana w regałach w wyższych nośnościach
PŁYTA HDF jej gęstość wynosi powyżej 850 kg/m³, płyta HDF jest twardsza od płyty MDF i jednocześnie bardziej wytrzymała, obydwie płyty wykonuje się z materiału drzewnego o dużym stopniu rozdrobnienia, zaprawionego np. żywicą
KRATA METALOWA charakterystyczna siatka zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, jest ona wskazana w przypadku przechowywania np. dokumentów, kratka zapobiega gromadzeniu się wilgoci, pleśni i kurzu
GŁADKA PŁYTA METALOWA gwarancja najwyższej trwałości i solidności, gładkie, metalowe półki są najwygodniejsze w utrzymaniu czystości, z regałem metalowym tworzą spójną, jednolitą całość

Rodzaje półek w regałach metalowych - grafika - półka z płyty MDF, kratowana i gładka metalowa

Regały wykonywane z płyt MDF i HDF są twarde i wytrzymałe, dlatego świetnie sprawdzają się do przechowywania narzędzi budowlanych czy elektroniki wykorzystywanej w warsztatach i garażach. Jednocześnie drewniane półki nadają regałom nowoczesnego, industrialnego ale ciepłego stylu, dlatego często wykorzystuje się je w restauracjach, barach czy kawiarniach, a także pomieszczeniach domowych.

 

Regały plastikowe

Regały wykonane z plastiku najlepiej sprawdzają się do przechowywania drobnych akcesoriów oraz narzędzi. Niewielka masa sprawia, że zmontowany regał można z łatwością przenosić oraz dostosowywać jego lokalizację do aktualnych potrzeb. Regały plastikowe nie są jednak tak wytrzymałe, jak te wykonane z metalu, zatem nie sprawdzą się do przechowywania ciężkich przedmiotów.

[product id="907,1033,908]

Podział regałów ze względu na ich konstrukcję

Regały możemy podzielić ze względu na ich budowę. Do najpopularniejszych propozycji zalicza się regały zamknięte, otwarte oraz modułowe. Każda z tych kategorii posiada swoje mocne, jak i słabe strony. Regały zamknięte różnią się od otwartych tym, że posiadają drzwi umożliwiające zamknięcie i wizualne ukrycie przechowywanych przedmiotów. Modele modułowe to te, które można dowolnie ze sobą łączyć. Mogą posiadać drzwi, jednak najczęściej są otwarte. Ich półki często posiadają różne rozmiary. Regały otwarte są najczęściej wybierane. Przedmioty na nich przechowywane są najłatwiej i najwygodniej dostępne.

Regały otwarte

Regały otwarte zapewniają stały dostęp do przechowywanych artykułów. Znajdą więc zastosowanie w magazynach, sklepach i biurach. Wszędzie tam, gdzie na bieżąco sięga się po potrzebne przedmioty. Wadą otwartych regałów jest gromadzenie się kurzu oraz konieczność częstszego przecierania półek.

Regały zamknięte

Wśród rodzajów regałów wyróżniamy także regały zamknięte, czyli takie, które wyposażone są w dowolnego rodzaju drzwi – skrzydłowe czy przesuwne. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w domach, mieszkaniach i gabinetach czy biurach. Pozwalają w estetyczny sposób ukryć to, co umieszczono wewnątrz. Zamknięcie zapobiega także gromadzeniu się kurzu, dzięki czemu taki regał łatwiej jest utrzymać w czystości.

Regały modułowe

Regały modułowe to takie, które można dowolnie aranżować, modyfikować ich wygląd oraz łączyć ze sobą. Umożliwiają one idealne dostosowanie mebla do potrzeb oraz pomieszczenia, w którym stoi. Regały modułowe mogą na przykład stworzyć długą „ścianę” połączonych ze sobą modeli lub dawać możliwość stworzenia innego mebla, na przykład stołu warsztatowego dzięki odpowiedniemu połączeniu dostępnych w zestawie części. Do regałów modułowych zwykle można dokupić pojedyncze elementy w celu rozbudowania posiadanego już regału.

Podział regałów ze względu na profil i sposób montażu

Na rynku, a także w naszej ofercie sklepu Metalkas znajdziesz regały metalowe skręcane na śruby, regały wciskane oraz nitowane. Sposób łączenia nóg i profili oraz montażu ma bezpośredni wpływ na:

 • czas montażu,
 • wygodę użytkowania,
 • solidność konstrukcji.

Natomiast prawidłowy montaż regału, zgodnie z zaleceniami w instrukcji oraz dostosowany o danego typu wpływa na bezpieczeństwo użytkowania oraz funkcjonalność mebla. 

Rodzaje regałów - różne metody montażu - wciskany, nitowany i skręcany

Regały metalowe wciskane

Regały montowane na wcisk to wygodna metoda montażu, która nie wymaga używania śrub, specjalistycznych narzędzi czy posiadania szczególnych umiejętności  w zakresie składania mebli czy majsterkowania. Przydatny może okazać się gumowy młotek, który pomoże sprawnie, bez dużej siły połączyć części ze sobą, nie jest on jednak niezbędny. Dużą zaletą tego typu montażu jest także możliwość szybkiego i sprawnego rozłożenia regału na przykład w celu przewiezienia go do innej lokalizacji czy zmontowania w inny sposób (np. na dwa niskie niezależne moduły). Warto jednak zwrócić uwagę, że przy niedokładnym połączeniu części wciskanych, regały wciskane mogą być nieco mniej stabilne, aniżeli regały skręcane, w przypadku których każdy element musi być połączony solidnie śrubą.

[product id="1639,1345,1569]

Regały metalowe nitowane

Regały nitowane to w gruncie rzeczy rodzaj regałów wciskanych. Do ich montażu nie będzie potrzebny sprzęt, ani śruby. Poszczególne elementy łączy się za pomocą nitów, które wchodzą w specjalne otwory przypominające dziurkę od klucza. Do zalet tej technologii można zaliczyć wysoką trwałość połączeń, krótki czas montażu i wysoką stabilność regału. Regał nitowany Metalkas jest produktem uniwersalnym oraz łatwym do złożenia przez każdego.

[product id="1374,1601,1183]

Regały metalowe skręcane

Regały metalowe skręcane to praktyczne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje bardzo solidnego i wytrzymałego modelu do przechowywania. Jest to także rodzaj, który sprawdzi się w miejscach, gdzie regał stawiany jest na stałe bez planowania zmian lokalizacji czy ułożenia modułów. Ze względu na skręcenie śrubowe, jego rozkładanie i ponowne składnie jest nieco bardziej uciążliwe, niż w przypadku regałów wciskanych.

Do złożenia regału skręcanego niezbędny będzie śrubokręt lub wkrętarka. Po złożeniu konstrukcja będzie jednak nieco bardziej stabilna i solidna, niż w przypadku regału wciskanego.

[product id="445,953,902]

Wykończenie regałów metalowych

Regały metalowe wykańczane są zwykle na dwa sposoby: są cynkowane lub malowane ekologiczną farbą proszkową. Pokrycie metalu cynkiem zabezpiecza je przed korozją oraz uszkodzeniami, natomiast malowanie poza ochroną, także nieco usztywnia metal wzmacniając konstrukcję, a także nadaje koloru i charakteru meblowi.

Dzięki możliwości pomalowaniu regałów na dowolne kolory, zarówno w wykończeniu matowym, jak i połysku, mebel nabiera określonego stylu i może stanowić nie tylko praktyczny element do przechowywania, ale także stylowy dodatek do wystroju wnętrza. Białe regały metalowe pięknie wpasują się do przestrzeni takich jak pralnia czy nowoczesna garderoba, meble malowane na intensywne kolory, takie jak czerwony, niebieski czy pomarańczowy ożywią zarówno magazyn, jak i pokój młodzieżowy. Natomiast czarne regały metalowe nadają stylu i pasują do biur, sklepów odzieżowych czy pomieszczeń mieszkalnych, a nawet restauracji. Dzięki możliwości kupna regału malowanego, mebel można zawsze dostosować do swoich potrzeb i użyć w na prawdę wielu przestrzeniach i w różnych celach.

Wymiary i nośność regałów

W zależności od potrzeb, przeznaczenia regału oraz przedmiotów, które będą na nim przechowywane, powinno się wybrać odpowiednią nośność. Wśród regałów metalowych dostępne są modele o wytrzymałości od 30 nawet do 500 kilogramów na półkę.

Wysokość regału może wynosić od 148 do 270 cm, z kolei szerokość od 75 cm do nawet 360 cm. Wysokie regały są niezwykle funkcjonalne i znajdują zastosowanie między innymi w magazynach czy wąskich pomieszczeniach, gdzie ważne jest wykorzystanie dostępnej powierzchni wzwyż. Pozwalają one zaoszczędzić cenną przestrzeń i mieszczą więcej przedmiotów, niż modele niskie o tej samej szerokości i długości. Wysokość regału należy dostosować jednak nie tylko do pomieszczenia, ale także do rodzaju przechowywanych produktów. W przypadku ciężkich narzędzi i urządzeń, to regały niskie będą lepszym wyborem. Zapewnią bowiem większe bezpieczeństwo. W naszej ofercie znajdziesz również wąskie regały, które doskonale sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach.

Nośność regału to z kolei deklaracja producenta dotycząca granicznej ilości kilogramów ładunków, które mogą być bezpiecznie składowane na jednej półce. Nawet jeśli planujesz przechowywać jedynie lekkie przedmioty, wybierz regał o nieco większej nośności. Jego zastosowanie będzie dzięki temu szersze.

Deklarowana nośność dotyczy regałów przytwierdzonych do ściany

Rodzaje regałów według zastosowania

Regały metalowe to meble o niezwykle szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je w wielu miejscach, zarówno do przechowywania większych, jak i mniejszych przedmiotów, a także w celach dekoracyjnych. Ze względu na zastosowanie zwykle wyróżnia się:

 • regały magazynowe,
 • regały do sklepu,
 • regały do garażu,
 • regały do warsztatu czy pracowni DIY,
 • regały do biura,
 • regały do spiżarni,
 • regały do piwnicy,
 • regały do pokoju młodzieżowego lub salony industrialnego.

W zależności od zastosowania regały te mogą różnić się nośnością na półkę, kolorystyką, sposobem montażu oraz wielkością. Model powinien zostać dostosowany do warunków, w których regał będzie używany.

Regały magazynowe

Regały magazynowe charakteryzują się solidną konstrukcją, zapewniającą bezpieczne przechowywanie różnorodnych towarów, od lekkich produktów po ciężkie palety. Zróżnicowane rodzaje regałów magazynowych pozwalają dostosować je do konkretnych potrzeb i typów przechowywanych przedmiotów. Regały magazynowe są projektowane z myślą o optymalizacji miejsca, umożliwiając skuteczne zagospodarowanie powierzchni magazynu. Więcej przeczytasz w naszym artykule: Rodzaje regałów magazynowych.

Regały do garażu i warsztatu

Dzięki regałom do garażu można efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, utrzymując ją w porządku i zapewniając łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy, takich jak niezbędne narzędzia, akcesoria, zapasowe opony czy inne sprzęty. Solidna konstrukcja regałów metalowych do warsztatu sprawia, że są odporne na obciążenia, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Regały te są zazwyczaj modułowe i łatwe w montażu, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Regały biurowe

Regały do biura łączą funkcjonalność z estetycznym, minimalistycznym designem. Dzięki możliwości regulacji półek w regałach metalowych, można dostosować je do wysokości dokumentów czy innych niezbędnych w biurze przedmiotów, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Regały do sklepu

Zarówno w sklepie spożywczym, jak i odzieżowym zastosowanie znajdą regały metalowe do sklepu. Ze względu na szeroką ofertę dostępnych wysokości i szerokości, a także  rodzajów półek, metalowe regały do sklepu są idealnym rozwiązaniem umożliwiającym wygodne udostępnienie produktów klientom.

Jak wybrać regał dopasowany do potrzeb?

Aby regał spełniał Twoje wszystkie wymagania, musisz wziąć pod uwagę poniższe czynniki:

SPOSÓB MONTAŻU definiuje on m.in. stabilność, czas montażu, a także konieczność posiadania dodatkowych narzędzi
NOŚNOŚĆ REGAŁU przy wyborze nośności zwróć uwagę przede wszystkim na rodzaj produktów, które chcesz magazynować, mogą to być książki, segregatory, żywność, a także narzędzia budowlane
WYMIARY płytkie meble doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, z kolei te szerokie i długie stanowią strzał w dziesiątkę do garażu czy magazynu
ZASTOSOWANIE sklepy dzielą regały ze względu na zastosowanie, ważne jest jedna, aby przy wyborze kierować się nie tylko sugestią producenta, ale także przestrzenią, którą dysponujemy czy planowanym przeznaczeniem. Czasem regał określony w sklepie jako biurowy może sprawdzić się także w innych przestrzeniach
KOLOR klasyczny regał metalowy wcale nie musi posiadać srebrnej barwy, na rynku dostępne są również modele malowane farbą proszkować w kolorze czarnym, białym, a nawet czerwonym czy niebieskim

Dodatkowo zwróć uwagę na możliwość regulacji półek. Taka funkcja pozwoli Ci dostosować mebel do aktualnych potrzeb. Jeśli z kolei chodzi o materiał wykonania, obecnie to właśnie regały metalowe cieszą się największym zainteresowaniem, zwłaszcza, jeśli mowa o przechowywaniu ciężkich narzędzi czy zapasu produktów spożywczych. W przypadku lżejszych przedmiotów wystarczające będą regały plastikowe.

Przy wyborze regału kieruj się swoimi indywidualnymi potrzebami. Odpowiednio dobrany regał będzie Ci służyć przez długie lata.

 


Może Cię zainteresować:

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium