do kasy suma: 0,00 zł
Kategoria wpisu

Zamki sejfowe: Jaki zamek wybrać?

 

Zamki sejfowe: Jaki zamek wybrać?

Zamki do sejfów to szeroka kategoria produktów. Nic zatem dziwnego, że osoba niemająca na co dzień do czynienia z tego rodzaju zabezpieczeniami, przy wyborze sejfu może czuć się tym dużym zróżnicowaniem przytłoczona. Przygotowaliśmy poradnik odpowiadający na pytanie, jaki zamek do sejfu będzie dla ciebie najlepszy.

Dlaczego wybór zamka w sejfie jest tak ważny?

To właśnie z zamkiem w sejfie, jako jego użytkownik, będziesz miał na co dzień do czynienia. Nim będziesz otwierał skrytkę, aby dostać się do zawartości. Z tego powodu użytkowanie tego zabezpieczenia musi być przede wszystkim najwygodniejsze dla ciebie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju sejfy, których poszczególne cechy wpływają na wybór konsumenta przy zakupie. Istotne są kwestie bezpieczeństwa oraz wytrzymałości. Rodzaj zamka ma także wpływ na cenę sejfu.

Rodzaje zamków sejfowych

Istnieją cztery podstawowe rodzaje zamków do sejfów. Należy pamiętać, że rodzaj zamka wpływa także na budowę sejfu.

Sejfy z zamkiem kluczowym

Sejf z zamkiem kluczowym jest podstawowym rodzajem tego sprzętu. Stosuje się go zazwyczaj w przypadku chęci przechowywania w środku przedmiotów o mniejszej wartości. Niewątpliwą korzyścią z tego rozwiązania jest najniższa cena. Jednocześnie taki model łatwo jest zniszczyć, na przykład poprzez wciśnięcie do środka otworu na klucz gumy do żucia.

To właśnie otwór jest najbardziej ryzykownym elementem tego zamka. W dodatku wysokiej klasy sejf wymaga długiego na nawet kilkanaście centymetrów klucza, przez co jest on dość nieporęczny i trudny w przechowywaniu.

Zalety Wady
Atrakcyjna cena Możliwość zgubienia klucza
Łatwość obsługi dla każdego Ryzyko podrobienia klucza lub przekazania go w niepowołane ręce

Zobacz ofertę: Sejfy z zamkiem kluczowym

Sejfy z zamkiem szyfrowym

Zamek szyfrowy budzi niewątpliwie skojarzenia z gangsterami w starym stylu, którzy jedynie dzięki wydawanym przez niego dźwiękom byli w stanie odgadnąć właściwy szyfr do jego otwarcia. Oczywiście współczesne modele są już przed tym zabezpieczone. Łatwość zamykania, bez użycia dodatkowych narzędzi sprawia, że zamek szyfrowy mechaniczny jest chętnie wykorzystywany, chociaż wypierają go modele elektroniczne.

Jego działanie jest dość skomplikowane, ale dla użytkownika sprowadza się do obracania pokrętłem, które wprawia w ruch tarcze. Nie wykorzystuje się w tym celu elektroniki, dlatego jest to dobry wybór dla tradycjonalistów, którzy lubią charakterystyczny ruch. Do tego trudno jest go uszkodzić, może działać bezawaryjnie przez wiele lat. 

Zalety Wady
Proste działanie bez użycia energii elektrycznej Otwieranie sejfu jest czasochłonne
Mało awaryjny Niewygodne w przypadku częstego zaglądania do środka, na przykład w pracy

Zobacz ofertę: Sejfy z zamkiem szyfrowym

Sejfy z zamkiem elektronicznym

Zamek elektroniczny jest rodzajem cieszącym się obecnie największym zainteresowaniem kupujących. Przemawia za nim przede wszystkim szybkość używania, zwłaszcza jeżeli z sejfu korzystać będzie więcej osób. Tego rodzaju zamki bardzo różnią się między sobą. Podstawowe różnice dotyczą takich kwestii, jak liczba programowalnych użytkowników albo sposób, w jaki wymienia się w nich baterie. Dlatego zamki elektroniczne będą dość zróżnicowane pod względem ceny.

Wygodę używania sejfu z zamkiem elektronicznym zapewnia kod, który jest łatwy do ustawienia.

Zalety Wady
Szeroki wybór zamków elektronicznych na kod w różnych cenach Konieczność wymiany baterii i podłączenia do prądu
Bardzo wygodny w używaniu w miejscach,
w którym sejf otwiera więcej osób
Konieczność regularnej zmiany kodu z powodów bezpieczeństwa

Zobacz ofertę: Sejfy z zamkiem elektronicznym

Sejfy na zamki biometryczne

Sejfy na zamki biometryczne z pewnością są najbardziej zaawansowane technologicznie. Działa tutaj zasada podobna do tej, spotykanej w komputerach osobistych, w której do odblokowania urządzenia należy przesunąć palcem po skanerze linii papilarnych.

Jest to oczywiście bardzo wygodne i wygląda bardzo estetycznie. Jednak ten sprzęt wymaga ciągłego zasilania prądem. W przypadku awarii możliwe jest otwarcie przy pomocy zapasowego klucza, który musi być przechowywany w bezpiecznym miejscu. 

Zalety Wady
Duże zaawansowanie technologiczne Wysoka cena
Wygodne i bezpieczne działanie dzięki użyciu tylko odcisku palca Wymaga stałego zasilania prądem

Czy mogę mieć więcej niż jeden typ zamka w moim sejfie?

Jak najbardziej w sejfie zastosować można więcej niż jeden typ zamka. Przykładem jest chociażby sejf na klucz z zamkiem elektronicznym, z możliwością jego awaryjnego otwarcia przy pomocy specjalnego klucza. To rozwiązanie spotykane w hotelach.

Jaki rodzaj zamka wybrać?

Ostateczny wybór zamka do sejfu powinien być ściśle powiązany ze sposobem zastosowania tego urządzenia. Pod uwagę musisz wziąć między innymi takie kwestie, jak przedmioty, które będą przechowywane w środku i ich wartość, a także liczba osób, które będą go otwierały i jak często będzie się to działo.

Na przykład w domowym użytkowaniu wystarczy sejf na klucze z zamkiem szyfrowym. Jego otwarcie jest nieco dłuższe, ale za to są to modele mniej awaryjne i mające swój „charakter”. W zastosowaniach firmowych lepiej jest jednak postawić na sejf z zamkiem elektronicznym. Ułatwia on często otwieranie i zamykanie przez większą liczbę osób.

Jaki rodzaj zamka jest najbezpieczniejszy?

Za najbezpieczniejsze uznaje się zamki mające najwyższą klasę według PN 1300 czyli kl. C i D. Pamiętaj, że największe znaczenie mają zarówno klasy sejfów, jak i zamka, a nie jego rodzaj. Wszystkie są tak samo wytrzymałe oraz odporne na włamania. Jeżeli zależy ci na stuprocentowej ochronie, poza klasą sejfu zwróć uwagę także na ten aspekt.

Jakie są koszty związane z różnymi typami zamków?

Ceny poszczególnych zamków związane są oczywiście z klasą i wielkością sejfu. Przygotowaliśmy przegląd wybranych modeli w różnych opcjach cenowych.

  • Zamek kluczowy

https://metalkas.com.pl/pl/p/Sejf-z-zamkiem-kluczowym-1-PR-Kkl.S1/372

https://metalkas.com.pl/pl/p/Sejf-domowy-gabinetowy-z-zamkiem-kluczowym-TG-5SHO/237

  • Zamek szyfrowy

https://metalkas.com.pl/pl/p/Sejf-biurowo-domowy-TG-2SL-COMPACT-klasa-S2%2C-z-zamkiem-szyfrowym/1267

https://metalkas.com.pl/pl/p/Sejf-biurowy-S2-z-zamkiem-szyfrowym-mechanicznym-2-PR-CL-Metalkas/82

  • Zamek elektroniczny

https://metalkas.com.pl/pl/p/Sejf-S1-z-zamkiem-elektronicznym-2-PR-E-Metalkas/77

https://metalkas.com.pl/pl/p/Sejf-domowy-gabinetowy-z-zamkiem-elektronicznym-4-PR-ETyp1/377

Jaki zamek sejfowy jest najwygodniejszy?

Wygoda jest oczywiście kwestią indywidualną. To jednak w przypadku zamka biometrycznego, działającego na odcisk linii papilarnych, wykonać musisz najmniej czynności i dla wielu osób to będzie synonimem dużej wygody.

Czy mogę samodzielnie zainstalować zamek w sejfie?

Nie powinno się samodzielnie wymieniać zamka w sejfie. Grozi to bowiem utratą gwarancji na produkt i słabszym zabezpieczeniem znajdujących się w środku przedmiotów.

Co zrobić, gdy zamek w sejfie się zepsuje?

W przypadku awarii zamka w sejfie należy najpierw sprawdzić, czy przyczyną nie jest na przykład wyczerpanie się baterii albo zastosowanie nieodpowiedniego ich rodzaju. Może dojść także do złamania się klucza albo zużycia przycisków w przypadku zamków na kod. Poza samodzielnym wymienieniem baterii, awarię należy zgłosić do certyfikowanego serwisu, który pokieruje dalszym działaniem i powie jak otworzyć sejf.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium