do kasy suma: 0,00 zł
Kategoria wpisu

Drabina do ogrodu - jak wybrać najlepszą? Praktyczny przewodnik

jak wybrać najlepsza drabinę do ogrodu

Drabina do ogrodu — jak wybrać najlepszą? Praktyczny przewodnik

Prace ogrodowe, czy to w małym ogródku czy dużym, rozległym ogrodzie z masą drzew, nierzadko wymagają skorzystania z drabiny. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wybór odpowiedniej drabiny jest prostą sprawą, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej, aby narzędzie w pełni spełniało nasze oczekiwania i odpowiadało potrzebom. 

W jaki sposób wybrać więc najlepszą drabinę do ogrodu? Czy lepszy będzie model wolnostojący czy może przystawny? Jaka liczba stopni będzie optymalna? W tym praktycznym przewodniku dowiemy się, jakie kryteria warto brać pod uwagę przy zakupie drabiny do ogrodu, aby zagwarantować sobie nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i efektywność pracy w naszych zielonych zakątkach. 


Spis treści:

Jaki typ drabiny do ogrodu — rodzaje drabin ogrodowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drabin ogrodowych. Idealny model dla siebie powinno się dobrać na podstawie rodzaju prac, do których chcesz  wykorzystywać drabinę, a także miejsca, w którym będzie ona rozkładana. Inną drabinę wybierzemy do renowacji altanki, a inną do przycinania wysokich drzew. Są jednak modele, które spełniają wiele funkcji jednocześnie i warto na nie zwrócić uwagę w przypadku, gdy mamy do wykonania różnego rodzaju prace ogrodowe na wysokości.

Istotnym elementem, na który także należy patrzeć przy wyborze drabiny do ogrodu, jest długość drabiny i jej wysokość robocza. Drabina ogrodowa wysoka sprawdzi się do renowacji altanek, odświeżenia sufitu tarasu, a także podcinania wysokich drzew i zrywania owoców z jabłoni czy wiśni. Jeżeli jednak nie planujesz prac na dużych wysokościach, taki zakup nie będzie praktyczny. Duża drabina jest trudniejsza w przechowywaniu i mniej poręczna w trakcie przenoszenia. Do prac na średniej wysokości lepiej zakupić niższą - kilkustopniową drabinę, która pozwoli na dosięgnięcie do pożądanej wysokości, ale będzie jednocześnie kompaktowa i wygodna. 

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie podstawowych typów drabin, które znajdą zastosowanie w ogrodzie. 

Drabiny rozkładane

Drabiny rozkładane, czyli rozstawne, zazwyczaj są najlepszym wyborem drabin do ogrodu. Są to klasyczne drabiny wolnostojące jedno- lub dwustronne stronne. Zwykle są po prostu najbardziej uniwersalne, ponieważ nie potrzebują oparcia o ścianę czy inną powierzchnię. Ze względu na to, że drabiny te nie potrzebują stabilnego oparcia, można postawić je na trawie, na środku ogrodu lub przy wąskim drzewie. Ważne jest jednak, aby powierzchnia była stabilna i twarda, na grząskim gruncie każda drabina będzie chwiejna i mało bezpieczna.

Rozkładane drabiny wolnostojące nadają się do wykonywania wielu zróżnicowanych prac, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele miejsca w garażu czy domku gospodarczym. Przed zakupem należy dobrze zastanowić się do jakiego typu prac potrzebne będzie narzędzie oraz czy drabina jednostronna będzie wystarczająca, czy może warto sięgnąć po rozkładaną drabinę dwustronną, która w niektórych przypadkach będzie bardziej praktyczna ze względu na możliwość wchodzenia z obu stron. 

Drabiny rozkładane jednostronne są uważane, za drabiny najbezpieczniejsze, mają duży podest, wygodne pręty do trzymania się. Dostępne są także warianty z wygodnymi haczykami czy półkami na poręczy, które dodatkowo ułatwią zadanie. Na takim haczyku można powiesić kosz z owocami, a na półce położyć sekator czy innego rodzaju narzędzia i przyrządy pomocne w pracach ogrodowych. Ze względu na dużą stabilność drabiny rozstawnej, pewnie czują się na niej nawet osoby z lękiem wysokości. 

drabina rozkładana jednostronna

Drabina aluminiowa Bayersystem BS-DA8 125kg 

Drabiny przystawne

Drabiny przystawne to dobry wybór, jeśli planujesz pracę na wyższych poziomach. Ich wysokość zaczyna się od niemalże 2m, czyli od 7 stopni, dlatego jeśli wykonujesz pracę nieco niżej - na przykład przycinanie niskich drzew - lepiej sprawdzi się drabina 3 lub 4- stopniowa. Dodatkowo, ten typ drabin wymaga możliwości stabilnego oparcia o ścianę lub dach budynku, co oznacza, że nie nadaje się do pracy na środku ogrodu, gdzie nie ma możliwości stabilnego oparcia drabiny. 

Model przystawny to dobre rozwiązanie do prac przy budynkach - czyszczenia rynien, renowacji dachówki, odświeżania tarasu lub prac konserwacyjnych przy altance czy domku gospodarczym. Drabiny przystawne popularnie nazywane są drabinami dachowymi, ze względu na wygodę wchodzenia na dach za pomocą przystawienia drabiny. Z tego względu drabina ta sprawdzi się także, gdy zebranie owoców z drzewa wymaga wejścia na dach tarasu czy altany.  

Minusem tego wyboru jest na pewno fakt, że nie można ich oprzeć wszędzie. Na przykład w przypadku drzewa o wąskim pniu albo zbyt rozłożystej koronie, korzystanie z nich będzie nie tyle niewygodne, co niemożliwe. Nie sprawdzą się także do przycinania żywopłotu, ponieważ nie można ich stabilnie oprzeć  o sztywną powierzchnię, a dodatkowo ograniczają zasięg ruchu rąk. 

Drabina przystawna 

Drabina aluminiowa przystawna Bayersystem BS-DJ 1x13

Drabiny teleskopowe

Drabina ogrodowa teleskopowa to drabina rozsuwana, która w wersji złożonej zajmuje bardzo mało miejsca. W celu rozstawienia, rozsuwa się ją w górę dostosowując do wymaganej wysokości. Jej główną zaletą jest kompaktowość, większość drabin teleskopowych można rozłożyć na wersję wolnostojącą oraz przystawną, dzięki czemu może mieć wiele różnych zastosowań w ogrodzie. Drabiny teleskopowe nie są jednak tak popularne jak klasyczne drabiny aluminiowe rozkładane czy przystawne ze względu na mniejszą stabilność oraz często niższą nośność niż drabiny profesjonalne. Mechanizm teleskopowy jest także bardziej podatny na awarie, jest mniej trwały, a co za tym idzie taka drabina szybciej się zużywa. Drabiny teleskopowe nie posiadają wielu udogodnień i zabezpieczeń takich, jak stosowane są w drabinach rozkładanych przy profesjonalnych drabinach przystawnych. 

Drabiny teleskopowe są odpowiednie dla osób, które dysponują na prawdę małą przestrzenią na przechowywanie, ale szukają wszechstronnej drabiny do różnych typów zadań. 

drabiny teleskopowe

Drabiny wielofunkcyjne

Drabiny wielofunkcyjne, będące zazwyczaj dwu- lub trzyelementowymi konstrukcjami, są nieocenionym narzędziem w pracach ogrodowych. Ich elastyczność i wielofunkcyjność sprawiają, że są idealne do pracy ogrodowej w wielu sytuacjach, miejscach i na różnych wysokościach. Możliwość rozstawienia ich jako drabiny wolnostojące lub przystawne daje użytkownikom szeroki wachlarz opcji, pozwalając na dostosowanie do różnych potrzeb i warunków terenowych. W ogrodzie drabiny wielofunkcyjne mogą być wykorzystywane do wielu prac, takich jak zbieranie owoców, przycinanie wysokich gałęzi, czyszczenie rynien, czy też malowanie lub konserwacja elementów architektonicznych. Dzięki temu, drabiny wielofunkcyjne stanowią niezastąpione narzędzie dla każdego ogrodnika, który poszukuje wszechstronnego rozwiązania do wykonywania różnorodnych prac ogrodowych. 

Wadą tego typu drabin w kontekście prac ogrodowych może być ich wielkość, ze względu na wiele elementów zajmują trochę więcej miejsca i są nieco cięższe. Drabiny te są też droższe od drabin rozkładanych jednostronnych. 

drabina 2-elementowa

Drabina aluminiowa Bayersystem BS-DW 2x8

drabina 3-elementowa

Drabina aluminiowa Bayersystem BS-DW 3x8

Do jakich prac przyda się drabina w ogrodzie?

W ogrodzie praca na drabinie jest nieodłącznym elementem, tak naprawdę drabina to nieodłączne narzędzie każdego pasjonata ogrodnictwa, bez którego wiele prac mogłoby okazać się niemożliwych do wykonania. Jej wszechstronność sprawia, że znajduje zastosowanie w różnorodnych zadaniach, począwszy od prostych prac pielęgnacyjnych, aż po bardziej zaawansowane prace konserwacyjne i remontowe. Zbieranie owoców z drzew, przycinanie gałęzi, malowanie i renowacja budynków, prace naprawcze na dachu albo nawet wieszanie ozdobnych lampek, nie mogą się bez niej obyć. Nawet proste zadania, takie jak podlewanie roślin w wiszących doniczkach czy oświetlenie dekoracyjne, mogą wymagać użycia drabiny w celu dotarcia do odpowiednich miejsc. Dlatego też, posiadanie odpowiedniej drabiny w ogrodzie to nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa i efektywności pracy. 

Drabina ogrodowa będzie wykorzystywana na tyle często, że zdecydowanie warto jest mieć ją pod ręką. Dobry, uniwersalny produkt posłuży przez długie lata. Model aluminiowy w zasadzie nie wymaga konserwacji, a jedynie regularnego przeglądu, czy żaden jego element nie uległ uszkodzeniu. Używając drabinę, trzeba pamiętać, że każda praca na drabinie jest pracą na wysokości, z tego względu narzędzie powinno być wysokiej jakości, solidne i spełniające wymogi bezpieczeństwa. 

Praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy na drabinie w ogrodzie

Praca na drabinie w ogrodzie niesie ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza gdy wykonujemy zadania na dużych wysokościach lub na nierównym terenie. Dlatego też, niezwykle istotne jest pracowanie na sprawnej drabinie wysokiej jakości, która spełnia wymagane normy bezpieczeństwa, a także przestrzeganie podstawowych zasad postępowania, które mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wypadków.

Przede wszystkim, przed wejściem na drabinę, należy prawidłowo rozłożyć drabinę i upewnić się, że jest stabilna. Ważne jest również noszenie odpowiedniego obuwia, które zapewni przyczepność na stopniach drabiny. Latem w ogrodzie często pracujemy w klapkach, jednak przed wejściem na drabinę warto zamienić je na pełne, mocno trzymające stopę obuwie, które daje potrzebną stabilność i zmniejsza ryzyko wypadku. Podczas pracy należy unikać gwałtownych ruchów i zachować równowagę, unikając przy tym stawiania drabiny na miękkim lub niepewnym podłożu. Nigdy nie należy przekraczać dopuszczalnego obciążenia drabiny i zawsze trzymać się środka ciężkości. Dodatkowo, należy unikać pracy na drabinie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, silny wiatr czy burza. 

Przy wchodzeniu na drabinę należy kierować się zasadą trzech punktów podparcia. Oznacza to, że zawsze trzy kończyny powinny znajdować się na drabinie - obie nogi na stopniach i przynajmniej jedna dłoń lub obie dłonie i co najmniej jedna stopa. Taki układ powinien być utrzymywany zawsze podczas wchodzenia, schodzenia i pracowania na drabinie. Najbardziej niebezpieczne jest wychylanie się podczas prac ogrodowych na wysokościach. Nie ryzykuj utratą równowagi. W razie konieczności po prostu zejdź i przesuń drabinę.

Warto także, w szczególności, gdy drabina nie stoi na twardym, podłożu, a na przykład na trawie, poprosić drugą osobę o pomoc przy pracy. Powinna ona na przykład przytrzymywać drabinę na dole, asekurować lub podawać osobie pracującej niezbędne narzędzia i materiały. 

Przestrzeganie tych praktycznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa jest kluczowe dla zapewnienia, że praca na drabinie w ogrodzie będzie nie tylko efektywna, ale przede wszystkim bezpieczna dla każdego ogrodnika.

Dlaczego warto wybrać drabinę aluminiową, a nie drewnianą?

 

Gdy zastanawiamy się nad wyborem drabiny do ogrodu, często pojawia się dylemat: aluminiowa czy drewniana? Pomimo tradycyjnego uroku drabin drewnianych, coraz większą popularnością cieszą się drabiny aluminiowe, a to z kilku powodów. Przede wszystkim, drabiny aluminiowe są lżejsze od swoich drewnianych odpowiedników, co ułatwia ich przenoszenie i manewrowanie w ogrodzie. Ponadto, aluminium jest materiałem odpornym na korozję, co sprawia, że drabina aluminiowa jest bardziej trwała i łatwiejsza w utrzymaniu niż drewniana, która może ulegać deformacjom w wyniku działania warunków atmosferycznych. Drabiny aluminiowe są również bardziej stabilne i wytrzymałe, a także posiadają takie elementy jak antypoślizgowe, ryflowane stopnie i zabezpieczenia przed przypadkowym złożeniem, co czyni je bezpieczniejszym wyborem podczas pracy na wysokościach. 

Drabina ogrodowa aluminiowa Drabina ogrodowa drewniana
lekka, łatwa w przenoszeniu ciężka, trudne manewrowanie w ogrodzie
trwała, odporna na działanie czynników zewnętrznych drewno może ulec zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych
nie wymaga pielęgnacji, jedynie regularnej kontroli stanu poszczególnych elementów wymaga regularnej konserwacji i impregnowania drewna
stabilna, posiada dodatkowe elementy zabezpieczające brak dodatkowych elementów zapewniających bezpieczeństwo pracy
aluminiowa drabina jest mniej estetyczna, niż drewniana estetyczna wizualnie, tradycyjny wygląd

Drewniana drabina sprawdzi się jednak jako drabina ozdobna do ogrodu. Możesz z niej zrobić na przykład oryginalny kwietnik albo wykorzystać jeszcze w inny kreatywny sposób. 

Jak przechowywać drabinę ogrodową?

Właściwe przechowywanie drabiny ogrodowej ma kluczowe znaczenie dla jej długowieczności i bezpiecznego użytkowania. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do przechowywania, które powinno być suche, dobrze wentylowane i chronione przed działaniem czynników atmosferycznych. Idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie drabiny wewnątrz pomieszczenia, takiego jak garaż, piwnica lub domek gospodarczy. Jeśli nie ma takiej możliwości, drabinę należy przechowywać na zewnątrz, ale w takim przypadku należy zabezpieczyć ją przed deszczem i słońcem. Drabiny można również przechowywać na specjalnych uchwytach montowanych na ścianie lub suficie, co nie tylko oszczędza miejsce, ale również ułatwia dostęp do narzędzia. Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby drabina była przechowywana w taki sposób, aby nie stwarzała zagrożenia dla osób przebywających wokół niej.

Najlepsze akcesoria do pracy na wysokości w ogrodzie

Podczas prac na wysokości w ogrodzie, odpowiednie akcesoria mogą znacząco ułatwić naszą pracę. Jednym z podstawowych akcesoriów są stabilizatory drabiny, które zapobiegają przechyleniu się drabiny oraz zapewniają dodatkową stabilność. Innym przydatnym dodatkiem są haczyki na kosz czy wiaderko oraz półki montowane na drabinie, na których można umieścić narzędzia i materiały, zwiększając tym samym naszą wygodę i efektywność pracy. Oprócz tego, warto również zainwestować w pasy bezpieczeństwa lub pasy na narzędzia, które zapewnią dodatkowe zabezpieczenie i ułatwią przechowywanie niezbędnych akcesoriów w zasięgu ręki. Na rynku dostępne są także specjalne szpice montowane do nóg drabiny, które można wbić w ziemię, aby lepiej ustabilizować drabinę. Wreszcie, latarka czołowa może okazać się niezwykle przydatna podczas prac po południu, o zmroku lub w słabym oświetleniu, zapewniając nam pełną widoczność i bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości. 

Dzięki tym akcesoriom, praca na drabinie w ogrodzie staje się nie tylko bardziej efektywna, ale także bezpieczniejsza i wygodniejsza.


 

Może Cię zainteresować:

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
src="//widgets.trustedshops.com/js/XE49D70E0C89E937BCF9E72B2D0D603D0.js">
Sklep internetowy Shoper Premium