do kasy suma: 0,00 zł
Kategoria wpisu

Jak urządzić pralnię w domu? Poznaj inspiracje

Jak urządzić domową pralnię

Urządzenie pralni w domu może być nie lada wyzwaniem, jednak dzięki odpowiedniemu podejściu i inspiracjom, można stworzyć funkcjonalne i estetyczne miejsce do prania oraz przechowywania niezbędnych do tego sprzętów, środków czystości i innych akcesoriów. W zależności jakim pomieszczeniem dysponujesz oraz jakie są Twoje potrzeby, inaczej urządzisz pralnię, warto jednak poznać możliwości oraz znaleźć inspiracje, które pomogą w zaplanowaniu i aranżacji tego pomieszczenia tak, aby było zarówno dostosowane do Ciebie, jak i w pełni wykorzystywało potencjał metrażu, którym dysponujesz. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów, które pomogą Ci w urządzeniu pralni w domu, tak aby spełniała wszystkie Twoje oczekiwania.


Spis treści:

Dlaczego warto mieć nowoczesną pralnię w domu?

Nowoczesna pralnia w domu to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu oraz podniesienie higieny. Dodatkowo, funkcjonalna aranżacja pralni oraz estetyczne meble i wyposażenie, mogą stworzyć przestrzeń, w której chce się przebywać, zamieniając tym samym nudny obowiązek domowy, w czynność znacznie przyjemniejszą i efektywniejszą. Dzięki dobremu zagospodarowaniu przestrzeni pralni wszystkie sprzęty, środki i akcesoria są w jednym miejscu, oznacza to, że poszczególne etapy związane z praniem - od namoczenia plam po prasowanie wykonywane są szybko i sprawnie bez zbędnego przemieszczania się po domu. Taka oszczędność czasu i ułatwienie organizacji zostaną z pewnością docenione przez każdego domownika.

Pralnia w domu to również większa higiena oraz lepsza i bardziej estetyczna możliwość aranżacji łazienki. Pozwala ukryć bałagan związany z praniem za zamkniętymi drzwiami. Możemy schować środki piorące, kosze na brudną bieliznę i inne akcesoria, zamiast przechowywać je w łazience. Oddzielenie brudnych ubrań od reszty domu, zapobiega także rozprzestrzenianiu się bakterii i alergenów.

Dobrze zaprojektowana pralnia może także zwiększyć wartość nieruchomości. Jest to więc inwestycja, która przynosi korzyści zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i perspektywie długoterminowej.

 

Jeśli więc masz taką możliwość warto wygospodarować pomieszczenie przeznaczone na nowoczesną pralnię w Twoim domu, ponieważ korzyści takie jak oszczędność czasu, pieniędzy oraz większa higiena stanowią warte uwagi zalety takiego pomieszczenia.

Lokalizacja - pralnia w piwnicy czy gdzie indziej?

Wybór lokalizacji dla pralni w domu zależy od wielu czynników, takich jak dostępność miejsca, preferencje użytkowników oraz możliwości techniczne.

Decydując o lokalizacji pralni, warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

bliskość do innych pomieszczeń pralnia w pobliżu sypialni, garderoby czy łazienki ułatwi dostęp do koszy na brudne ubrania oraz do świeżo wypranych
hałas pralka i suszarka emitują hałas - weź to pod uwagę i nie lokalizuj pralni obok salonu, sypialni czy innych pomieszczeń, w których hałas może przeszkadzać
wilgotność  pralnia to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Jeśli masz taką możliwość, lepiej unikaj umieszczania jej w piwnicy, gdzie nie możesz otworzyć okna i porządnie wywietrzyć, ponieważ może pojawić się wilgoć i pleśń, a ubrania nie będą szybko schły
praktyczność wybierz lokalizację najwygodniejszą dla ciebie - jeśli lubisz suszyć pranie na zewnątrz zadbaj o to, aby pralnia miała łatwy dostęp do ogrodu, żeby była na parterze domu - możesz zamontować drzwi balkonowe, aby bezpośrednio z pralni móc wyjść do ogrodu

Pralnia w domu jednorodzinnym może być zlokalizowana w różnych miejscach. Łazienka z pralnią oddzieloną drzwiami lub kotarą to popularne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce oraz skorzystać z istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Pralnia w osobnym pomieszczeniu pozwala na większą swobodę aranżacji oraz lepszą organizację prania. Pralnia w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni lub przestrzeni pod schodami to opcje, które mogą być wygodne dla osób posiadających dom jednorodzinny i tego typu niezagospodarowane przestrzenie. Pralnia w piwnicy może być natomiast dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających w bloku. Zyskasz tym samym więcej przestrzeni na małym metrażu powierzchni mieszkalnej. Pamiętaj jednak, że piwnica jest miejscem stosunkowo wilgotnym - warto więc zainwestować w suszarkę bębnową, aby w ten sposób suszyć ubranie oraz należy sprawdzić możliwości wentylacji pomieszczenia.

Najważniejsze elementy związane z lokalizacją pralni
Dostępność przyłączy wodno-kanalizacyjnych pralka i suszarka wymagają dostępu do wody i odpływu
Przestrzeń pralnia powinna być wystarczająco duża, aby zmieścić pralkę, blat roboczy, suszarkę, szafki i inne akcesoria
Wentylacja pralnia powinna być dobrze wentylowana, aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów

Ostatecznie przy wyborze miejsca najważniejsze jest, aby pralnia była dobrze wentylowana i miała dostęp do źródła wody oraz odpływu, co może wpłynąć na wybór odpowiedniego miejsca.

Ile metrów przeznaczyć na pralnię w domu?

Wielkość pralni w domu zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz dostępnej przestrzeni. Zazwyczaj pralnie mają niewielkie metraże, ale powinny być odpowiednio zaplanowane, aby pomieścić pralkę, suszarkę, a także miejsce do prasowania oraz przechowywania środków czystości i akcesoriów. W przypadku mniejszych mieszkań, pralnia może być częścią innego pomieszczenia, na przykład łazienki, ale jeśli masz więcej przestrzeni, warto rozważyć wydzielenie osobnego pomieszczenia na pranie.

Minimalna powierzchnia pralni to około 2 metry kwadratowe. Na takiej powierzchni można zmieścić pralkę, suszarkę i blat roboczy.

Podstawowe wyposażenie pralni w domu

To, w jaki sposób wyposażysz pralnię zależy od potrzeb, dostępnego miejsca oraz budżetu, jakim dysponujesz. Można jednak określić podstawowe wyposażenie, które sprawi, że pomieszczenie będzie odpowiednio przygotowane i zaaranżowane zgodnie ze swoją funkcją w domu. Planowanie przestrzeni pralni powinno uwzględniać zarówno wyposażenie, jak i sposób przechowywania środków piorących oraz innych niezbędnych akcesoriów.

Pralka i suszarka

Pralka to podstawowe urządzenie w pralni - powinna być pierwszym elementem, który zakupisz i do niego dostosujesz pozostałe wyposażenie. Wybór pralki należy uzależnić od potrzeb rodziny. Ważne są takie parametry jak pojemność bębna, klasa energetyczna, liczba programów prania i funkcje dodatkowe. Kolejnym istotnym elementem w nowoczesnej pralni jest suszarka bębnowa. Nie jest niezbędna, ale znaczenie ułatwi proces prania i suszenia ubrań. Jeśli Twój budżet nie pozwala na zakup tego sprzętu, musisz zaplanować umieszczenie w pralni klasycznej suszarki rozkładanej lub linek ściąganych z sufitu - oba rozwiązania są stosunkowo tanie - jeśli Twoja przestrzeń na to pozwala, możesz je połączyć i wykorzystać oba, aby efektywniej suszyć mokre ubrania.

Regały metalowe

Optymalizacja przechowywania w pralni to kolejny ważny aspekt, który wpływa na funkcjonalność oraz wygodę użytkowania tego pomieszczenia. Projekty pralni domowej powinny uwzględniać materiały łatwe w czyszczeniu oraz odporne na wilgoć. W takim pomieszczeniu doskonale sprawdzą się regały metalowe. Dzięki wielu opcjom kolorystycznym oraz ofercie zróżnicowanej pod kątem wymiarów czy modułowości, możesz wybrać model, który idealnie sprosta Twoim potrzebom. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią postaw na wąskie regały metalowe, jeśli natomiast Twoja pralnia ma skosy, zawsze możesz podzielić za wysoki regał na dwie niższe części. Ze względu na łatwość czyszczenia i odporność na wilgoć różne rodzaje regałów metalowych to bardzo dobre rozwiązanie do przechowywania w pralni. Możesz na nim stawiać detergenty, środki czystości, a nawet wstawić kosze na pranie. Brak drzwi umożliwia najszybszy dostęp do niezbędnych akcesoriów.

Zamykane szafki i półki

Poza regałami, jeśli dysponujesz większym metrażem pralni, warto wstawić do niej także zamykane szafki. Będą one idealnym miejsce na przechowywanie czystych ręczników, pościeli czy ubrań, które czekają na wyprasowanie. Dzięki drzwiczkom szafki czyste rzeczy nie będą mieszały się z brudnymi, nie będą miały też styczności z innymi przedmiotami czy akcesoriami w pralni, które mogłyby je ponownie zabrudzić. to dobre rozwiązanie szczególnie, jeśli pralnię planujesz wykorzystać także do prasowania ubrań i chcesz w niej przechowywać zarówno brudy, jak i wyprane rzeczy czekające na ostatni etap jakim jest ich prasowanie.

Półki w pralni dadzą Ci natomiast miejsce na przechowywanie dodatkowych drobnych akcesoriów czy dekoracji, które sprawią, że będzie to nie tylko praktyczne, ale także estetyczne pomieszczenie.

Kosze na pranie

Pozostałe elementy wyposażenia pralni zależą od Twoich potrzeb i preferencji, stanowią jednak istotne wsparcie w procesie prania i suszenia ubrań. Do artykułów takich należą kosze na brudną bieliznę - warto tutaj rozważyć wstawienie więcej niż jednego kosza, aby od razu oddzielać ubrania kolorystycznie - idealnym rozwiązaniem są trzy kosze - na rzeczy białe, czarne i kolorowe. Kosze mogą być wtedy mniejsze, bardziej kompaktowe.

Środki chemiczne i akcesoria do prania

Kolejne akcesoria, które znajdą się w nowoczesnej pralni to różnego rodzaju środki chemiczne, takie jak płyny, proszki czy kapsułki do prania, płyn do płukania, płyny zmiękczające tkaniny czy odplamiacze i wybielacze. Obok nich dobrze jest przygotować sobie także woreczki czy specjalne piłki do prania, które chronią ubrania w pralce. Warto także pamiętać o środkach do konserwacji i czyszczenia samych urządzeń w pralni.

Suszarka i klamerki

Jeśli nie zdecydujesz się na suszarkę bębnową, w prani musi się znaleźć klasyczna suszarka wolnostojąca lub przysufitowe linki do suszenia - zastanów się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie wygodniejsze oraz lepiej dostoswane do przestrzeni, którą dysponujesz. Jeśli planujesz suszyć pranie w ogrodzie latem, pomocna będzie także miska lub kosz do wynoszenia rzeczy na zewnątrz oraz klamerki, bez których wiatr porwie suche rzeczy. Te dwa elementy również potrzebują swoje dedykowane miejsce w pralni.

Deska do prasowania i żelazko

Ostatecznie pralnia może służyć także do prasowania czystych ubrań. Jeśli Twoje pomieszczenie jest na tyle duże, że możesz wykorzystać je także do prasowania zaplanuj w nim miejsce na żelazko, parownicę, wieszaki oraz deskę do prasowania. Deska może być wolnostojąca lub zamontowana do ściany czy szafki z możliwością ściągnięcia do poziomu i podniesienia pionowo, kiedy nie jest używana, aby zaoszczędzić miejsce.

Urządzanie pralni w domu to proces, który wymaga odpowiedniego planowania, organizacji oraz wyboru odpowiedniego wyposażenia i aranżacji. Pamiętaj o funkcjonalności, estetyce oraz praktycznych rozwiązaniach, które ułatwią codzienne pranie. Skorzystaj z inspiracji oraz porad ekspertów, aby stworzyć pralnię dopasowaną do Twoich potrzeb.

Projektowanie pralni domowej - jak maksymalizować przestrzeń?

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń pralni, jaką dysponujesz, przed wszystkim zastanów się, czego oczekujesz od tego miejsca oraz jakie rozwiązania ułatwią Ci codzienne pranie. Ważnym aspektem jest funkcjonalność i wyposażenie pralni, sensowne może okazać się zastosowanie regałów metalowych, które dostępne są w różnych wymiarach i wersjach kolorystycznych, a dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu w czystości. Ustal, jakie urządzenia będą niezbędne - pralka, suszarka, deska do prasowania, gdzie będziesz przechowywać środki piorące, brudne oraz czyste ubrania?

Aby zmaksymalizować miejsce w pralni możesz na przykład kupić takie sprzęty, które można stawiać jeden na drugim, wykorzystać wysokość pomieszczenia wstawiając wysokie regały, montując półki czy szafki do samego sufitu. Pranie suszyć na przysufitowych linkach, dzięki czemu przestrzeń przy ziemi możesz wykorzystać na przykład na deskę do prasowania.

Poznaj inspiracje na domową pralnię

Dobrze jest zwrócić uwagę na aranżację i design pralni - wybierz odpowiednie kolory, materiały i dodatki, które będą pasować do reszty wnętrza, w ten sposób pralnia będzie przedłużeniem całego domu. Pamiętaj jednak o specyfice tego pomieszczenia - podłoga, ściany i akcesoria powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, a jednocześnie estetyczne. W zależności od wybranej lokalizacji pralni, wykończenie może wymagać innych rozwiązań i aranżacji.

aranżacje pralni w domu - inspiracje

[product id="1371,1639,953]

Inspiracje do urządzenia pralni można czerpać z różnych źródeł, takich jak czasopisma wnętrzarskie, portale internetowe czy profile na Instagramie. Jak zaaranżować domową pralnię w sposób estetyczny i funkcjonalny? Nowoczesne pralnie domowe charakteryzują się prostotą, minimalizmem oraz praktycznymi rozwiązaniami. Warto również pomyśleć o dekoracjach pralni oraz modnych pomysłach na aranżację tego pomieszczenia.

aranżacje pralni w domu - inspiracje

[product id="1533,935,952]

Na koniec, warto zebrać praktyczne porady i pomysły na pralnię - skorzystaj z doświadczeń innych osób, które urządziły pralnię w domu, a także z profesjonalnych porad ekspertów. Dzięki temu stworzysz miejsce, która będzie nie tylko funkcjonalne, ale również przyjemne w użytkowaniu. 

Teraz, gdy już wiesz, jak urządzić pralnię w domu, możesz zacząć planować swoje własne miejsce do prania. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest dobrze przemyślany projekt, który uwzględnia wszystkie potrzeby i oczekiwania, podobnie jak w przypadku zastanawiania się jak urządzić spiżarnię w domu - oba pomieszczenia zwykle są niewielkie i wymagają przemyślanej aranżacji, aby sprostać potrzebom domowników.  


Może Cię zainteresować:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium