do kasy suma: 0,00 zł
Kategoria wpisu

Jak urządzić garderobę tanim kosztem?

Jak urządzić garderobę niskim kosztem

Jak urządzić garderobę tanim kosztem? 

Garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań, butów i dodatków. To przestrzeń, która może znacząco ułatwić codzienne życie, zapewniając porządek i łatwy dostęp do rzeczy. Jednak często mylnie uważa się, że urządzenie garderoby wiąże się z dużymi kosztami. Nic bardziej mylnego! Istnieje wiele sposobów na stworzenie funkcjonalnej i estetycznej garderoby nawet przy ograniczonym budżecie. Wystarczy wybrać odpowiednie rozwiązania, które nie tylko będą praktyczne, ale również ekonomiczne, jednocześnie dodając elementy wizualne, które nadadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru.


Spis treści: 

Od czego zacząć planowanie garderoby?

Jeśli w planie Twojego domu znajduje się miejsce dedykowane na garderobę lub masz dodatkową przestrzeń, którą chcesz wykorzystać na tego typu pomieszczenie, najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie koncepcji garderoby zgodnej z Twoimi możliwościami oraz potrzebami.

Planując urządzenie garderoby, kluczowe jest odpowiednie jej wymierzenie. Należy wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię podłogi, ale również wysokość pomieszczenia oraz dostępne miejsce na ścianach. Przemyślane podejście obejmuje również określenie przeznaczenia garderoby – czy będzie to miejsce głównie na ubrania codzienne, czy też na sezonowe i dodatkowe rzeczy, których nie używamy na co dzień. Warto również ustalić, czy przechowywane będą w niej jedynie ubrania, czy także akcesoria takie jak buty, torebki, dodatki czy walizki. Niezaprzeczalnym elementem planowania jest również wyznaczenie budżetu, który pomoże w doborze odpowiednich rozwiązań dostosowanych do finansowych możliwości.

Planując garderobę weź pod uwagę
wymiary pomieszczenia
specyfika ubrań i akcesoriów - codzienne czy sezonowe
rodzaje ubrań i akcesoriów, które będziesz przechowywać
budżet

Lokalizacja garderoby - sypialnia, poddasze, a może przedpokój?

Wybór lokalizacji garderoby zależy przede wszystkim od możliwości lokalu i rozkładu pomieszczeń, indywidualnych preferencji, a także planowanego przeznaczenia i sposobu wykorzystania przestrzeni garderobianej. 

Są trzy najbardziej popularne miejsca w domu, w których zwykle urządza się garderobę - sypialnia, przedpokój oraz poddasze. Decydując się na umieszczenie garderoby w sypialni lub przy sypialni, zapewnia się łatwy dostęp do ubrań zaraz po przebudzeniu, co jest szczególnie wygodne, jeśli nie mamy innych szaf w tym miejscu i to garderoba jest głównym miejscem przechowywania ubrań codziennego użytku oraz najczęściej wykorzystywanych  akcesoriów.

Garderoba na poddaszu może być natomiast doskonałym wyborem w przypadku, gdy ma być to miejsce do przechowywania tylko sezonowych ubrań, których nie używa się na co dzień - na przykład zimowych kurtek, butów i szalików latem, czy letnich ubrań zimą. W ten sposób można skutecznie zaoszczędzić cenne miejsce użytkowe w domu, a jednocześnie mniej wygodny dostęp (w przeciwieństwie do wydzielonej sekcji tuż przy sypialni) nie jest problemem, bo nie ma potrzeby korzystania z tej części domu codziennie, a jedynie kilka razy w roku przy okazji wymiany garderoby sezonowej. 

Z kolei garderoba umieszczona w przedpokoju może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które garderobę chcą traktować jako pomieszczenie wspólne dla wszystkich domowników z przeznaczeniem na odzież wierzchnią, obuwie i akcesoria. Dzięki temu elementy te nie zagracają przedsionka oraz pozwalają na zachowanie porządku i estetycznego wyglądu tego pomieszczenia. Garderoba przy wejściu będzie idealna dla osób, które albo mają drugą garderobę przy sypialni, albo dysonują dużą szafą ubraniową i brakuje im jedynie przestrzeni na kurtki, płaszcze, obuwie, torby i pozostałe dodatki.  

Dopasuj lokalizację garderoby do jej przeznaczenia
SYPIALNIA ubrania codzienne
PODDASZE ubrania, obuwie, akcesoria sezonowe
PRZEDPOKÓJ odzież wierzchnia, obuwie, akcesoria i dodatki

Dostosowanie lokalizacji garderoby do indywidualnych potrzeb zapewnia optymalną funkcjonalność oraz komfort użytkowania, co jest kluczowe dla efektywnego wykorzystania tej przestrzeni.

Mała czy duża - jaka wielkość będzie optymalna?

Wybór między małą a dużą garderobą zależy od indywidualnych potrzeb oraz dostępnej przestrzeni. Mała garderoba może być odpowiednia dla osób, które dysponują ograniczonym metrażem lub nie potrzebują dużo miejsca na przechowywanie ubrań i dodatków. W takim przypadku warto postawić na funkcjonalne rozwiązania, takie jak szafki z półkami, wieszaki na ubrania i kosze na drobiazgi, które umożliwią efektywne wykorzystanie dostępnego miejsca. Warto w takim wypadku zwrócić uwagę także na wykorzystanie ścian na całej wysokości, a wyższe piętra przeznaczyć na rzeczy rzadziej używane lub sezonowe.

Z kolei duża garderoba może być doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających bogate kolekcje ubrań i akcesoriów, które wymagają większej przestrzeni do przechowywania. Warto wówczas rozważyć zainstalowanie systemów szaf przesuwnych, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, oraz dodatkowe elementy organizacyjne, takie jak stojaki na buty czy półki na torebki. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią w garderobie warto umieścić w niej także miejsce do siedzenia, fotel czy puf, a także toaletkę na kosmetyki z podświetlonym lustrem. Duża garderoba daje możliwość umieszczenia w niej wszystkiego, co związane z ubraniem się i przygotowaniem do wyjścia z domu w sposób jak najbardziej komfortowy, jednocześnie zachowując porządek w pozostałych pomieszczenia domowych. 

Optymalna wielkość garderoby to taka, która pozwoli Ci na swobodne i komfortowe przechowywanie ubrań oraz poruszanie się. Powinna być dostosowana do ilości rzeczy oraz Twoich upodobań. Jeśli nie masz dużo ubrań czy butów, a garderobę będziesz traktować tylko i wyłącznie jako szafę, nie ma sensu robić większego pomieszczenia garderobianego, ponieważ nie będzie to powierzchnia funkcjonalna, a jedynie dodatkowe miejsce do sprzątania i odkurzania. Postaraj się więc dopasować wielkość garderoby do własnych potrzeb, dla każdego ta optymalna wielkość będzie inna. 

Jak samemu zaplanować garderobę

Samodzielne zaplanowanie garderoby może być wyzwaniem, ale jednocześnie pozwala na stworzenie przestrzeni idealnie dopasowanej do własnych potrzeb zachowując jednocześnie niskie koszty. 

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj dokładne wymierzenie dostępnej przestrzeni, zarówno pod względem powierzchni podłogi, jak i wysokości pomieszczenia oraz przygotowanie rysunku poglądowego. Można to zrobić na kartce w kratkę, gdzie każde dwie kratki odpowiadać będą 1m powierzchni. Uzyskamy w ten sposób odwzorowanie pomieszczenia, na którym będzie można narysować kolejne meble, półki i wieszaki, aby odpowiednio rozplanować garderobę pod kątem wymiarów. 

Następnie warto przemyśleć, jakie rodzaje ubrań i akcesoriów będziemy przechowywać, aby odpowiednio dostosować układ wnętrza. Dobrze zaplanowana garderoba powinna zawierać różnorodne rozwiązania organizacyjne, takie jak wieszaki na ubrania, półki na spodnie i swetry, szuflady na bieliznę, półki na buty, kosze oraz stojaki na dodatki. Staraj się jednak nie planować tych przestrzeni bez myślnie, a zwróć uwagę na to, ile sztuk danego rodzaju odzieży posiadasz ii  ile półek potrzebujesz, ile rzeczy zamierzasz trzymać w szufladach, czy ile par butów chcesz zmieścić na półkach w garderobie. Dzięki temu przestrzeń będzie dopasowana i nie skończysz z 10 półkami, gdy tak naprawdę potrzebna była tylko jedna. Na końcu zastanów się, czy masz miejsce i chcesz wstawić do garderoby toaletkę, duże lustro czy inne dodatkowe elementy.

Po decyzjach związanych z funkcjonalnością pomieszczenia, zwróć uwagę na aspekt wizualny. Niech garderoba będzie spójna z pomieszczeniem, z którym sąsiaduje. Jeśli masz garderobę przy sypialni, a sypialnię urządzoną w stylu industrialnym, garderobę także zachowaj w tym klimacie, zapewnisz w ten sposób spójność, która wprowadza harmonię i ład do domu. Staraj się także, aby kolory w całym domu były spójne i do siebie pasowały, także jeżeli chodzi o garderobę. 

Aby ułatwić sobie proces planowania możesz taśmą malarską obklejać podłogi garderoby oznaczając w ten sposób meble, które planujesz w danym miejscu postawić, w ten sposób lepiej zwizualizujesz sobie przestrzeń i zobaczysz czy wszystko mieści się zgodnie z planem. Dobrą praktyką jest także wypróbowanie koloru farby na ścianie w garderobie, w sklepie kolor może wyglądać inaczej ze względu na światło. 

Wyposażenie garderoby

Wybór odpowiedniego wyposażenia do garderoby ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonalności i estetyki. Odpowiednio dobrany sprzęt oraz dodatki mogą znacząco ułatwić organizację przestrzeni oraz zapewnić łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy.

Planując przestrzeń na ubrania trzeba pamiętać, że cała zabudowa, półki, szafki i pałąki na wieszaki to dopiero połowa sukcesu. Prawdziwa organizacja rozpoczyna się w momencie, gdy wchodzą pozostałe akcesoria - lustra, oświetlenie, odpowiednio dobrane wieszaki, kosze do przechowywania, siedziska czy wolnostojące regały.

W zależności od użytkownika, garderoba wyposażona będzie różnie - inne artykuły znajdą zastosowanie w garderobie damskiej, a inne w męskiej. Tak samo różnić się będzie wyposażenie na małej i na dużej przestrzeni. Poniżej zestawiliśmy kilka wskazówek i sugestii dotyczących wyposażenia garderoby, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu tego pomieszczenia w domu. 

garderoba

Regały metalowe do garderoby

Regały metalowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do organizacji przestrzeni w garderobie. Charakteryzują się solidną konstrukcją oraz dużą wytrzymałością, co sprawia, że są idealne do przechowywania ubrań, butów czy akcesoriów. Dostępne są w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i wielkości pomieszczenia. Dodatkowo, tego typu regały do garderoby są łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że stanowią trwałe i praktyczne rozwiązanie do garderoby. 

W zależności od przestrzeni, jaką masz do dyspozycji, może wybrać odpowiedni gabarytowo regał metalowy. W garderobie bardzo dobrze sprawdzają się wąskie regały - o głębokości około 30cm. Taka głębokość półki pozwala na komfortowe ułożenie ubrań, bez marnowania miejsca z tylu regału, a co tym idzie bez niepotrzebnego zajmowania miejsca przez mebel. 

Jeśli twoja garderoba nie jest pomieszczeniem wysokim, zwróć uwagę na niskie regały metalowe, które pozwolą ci w efektywny sposób zagospodarować dostępną przestrzeń. Pamiętaj także, aby zwrócić uwagę na to, czy dany regał ma możliwość rozłożenia na osobne moduły. Jeśli model posiada nogę dzieloną, to znaczy, że można rozdzielić go na dwa niskie regały tworzące długi blat, który wykorzystasz do składania ubrań lub jako toaletkę. 

Wszystkie rodzaje regałów metalowych dostępne są w zarówno w surowej wersji ocynkowanej, jak i malowane farbą proszkową - tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na czarne regały, które dodają elegancji i designu przestrzeni garderobianej, a w połączeniu z półką z drewnianej płyty meblowej stanowią nowoczesny mebel w modnym stylu industrialnym. 

Dużą zaletą regałów metalowych jest fakt, że nie są to meble w zabudowie, nie wymagają współpracy ze stolarzem i zawsze pozostawiają możliwość modyfikacji, zmiany, wyniesienia, przestawienia czy rozdzielenia na dwa niskie moduły. Taka elastyczność sprawia, że nie musimy na stałe wiązać się z danym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem jest niska cena. Te dwa aspekty sprawiają, że regały metalowe są często wybierane do organizacji garderoby, szczególnie, gdy chcemy tę przestrzeń urządzić funkcjonalnie i możliwie małym kosztem. 

[product id="1039,1622,588]

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla funkcjonalności garderoby. Jasne i równomierne światło pozwala łatwiej zlokalizować potrzebne rzeczy oraz ocenić ich stan.

Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia ledowego, które jest energooszczędne, ma długą żywotność oraz emituje naturalne światło, co sprzyja właściwej percepcji kolorów. Takie oświetlenie wcale nie musi być drogie. Ledowy pasek możesz tanio kupić w sklepie budowlanym i przykleić go nawet na brzegach regału od tyłu, aby pięknie rozświetlić zawartość półek. Jest to bardzo tanie i bardzo efektywne rozwiązanie.

Można także rozważyć zastosowanie punktowych źródeł światła, które skierowane są na konkretne obszary garderoby, takie jak szafki czy wieszaki, co dodatkowo ułatwia organizację przestrzeni. Punktowe światło w szczególności sprawdzić się nad lustrem, aby oświetlić tę przestrzeń. 

Jeśli w garderobie masz miejsce na lampę sufitową, postaw na jasny klosz, który nie rozprasza, ani nie tłumi światła zbyt mocno. Garderoba powinna być jasnym miejscem, klimat nadadzą ledy i światła punktowe, natomiast główna lampa musi dać wystarczająco dużo światła, aby widzieć kolory i materiały ubrań. Wybierz mocną, jasną żarówkę i otwarty, nie zaciemniony klosz. 

Światło potrafi bardzo mocno wpłynąć na klimat pomieszczenia i jego ogólny wygląd, dlatego poza funkcjonalnością oświetlenie pełni rolę wystroju wnętrza. Tanie lampki możesz kupić w wielu sklepach sieciowych, nie musisz inwestować dużych sum. 

oświetlenie w garderobie 

Akcesoria do przechowywania ubrań

Akcesoria do przechowywania ubrań to niezbędny element każdej garderoby, który pomaga utrzymać porządek oraz zoptymalizować dostępną przestrzeń. Do popularnych akcesoriów należą kosze na bieliznę i skarpetki, klasyczne wieszaki na ubrania oraz specjalne wersje na krawaty i paski, stojaki na buty oraz organizer na biżuterię. Dostępne są również specjalne systemy do przechowywania koszul i marynarek, które zapobiegają ich pognieceniu oraz ułatwiają utrzymanie porządku w garderobie.

Wybór konkretnych akcesoriów zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb użytkownika, jednak ich obecność znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że garderoba jest bardziej przejrzysta i uporządkowana.

Inspiracje i pomysły na tanie urządzenie garderoby

Urządzenie funkcjonalnej garderoby nie musi być drogie ani skomplikowane. Istnieje wiele kreatywnych i ekonomicznych sposobów na stworzenie praktycznej przestrzeni do przechowywania ubrań i dodatków.

Oto kilka inspiracji i pomysłów na tanie urządzenie garderoby.

WYKORZYSTANIE MEBLI Z DRUGIEJ RĘKI Na kiermaszach, w second handach czy na wielu grupach w mediach społecznościowych często można znaleźć solidne meble i akcesoria z drugiej ręki w niskich cenach. Po odświeżeniu ich farbą lub zmianie uchwytów mogą stać się doskonałą bazą do urządzenia garderoby.
DIY - ZRÓB TO SAM W miarę możliwości postaraj się złożyć meble samodzielnie. Wykorzystaj swoje umiejętności manualne i kreatywność, aby samemu zrobić funkcjonalne rozwiązania. Wieszaki na ścianie możesz na przykład zrobić ze starych uchwytów meblowych czy gwoździków zamontowanych na kawałku drewna.
RECYKLING I PONOWNE WYKORZYSTANIE Zamiast wyrzucać stare rzeczy, przemyśl ich ponowne wykorzystanie w garderobie. Stare drewniane skrzynie mogą stać się stylowymi skrzyniami na buty, a uszkodzona drabina aluminiowa może posłużyć jako designerski wieszak na ubrania.
AKCESROIA PRZYJAZNE DLA PORTFELA 

Wybierz tanie, ale praktyczne akcesoria do organizacji przestrzeni w garderobie. Na przykład plastikowe kosze lub proste, tanie wieszaki, które kupisz w zestawach. Takie akcesoria spełnią swoją funkcję tak samo, jak ich droższe odpowiedniki.

Zobacz: Tani kosz na pranie

MINIMALIZM Zamiast inwestować w drogie meble, postaw na minimalistyczne rozwiązania, które są równie funkcjonalna, ale jednocześnie znacznie tańsze i łatwiejsze w zamontowaniu.
Wybierając tanie rozwiązania do urządzenia garderoby, warto pamiętać o funkcjonalności i estetyce przestrzeni oraz o własnych preferencjach i potrzebach. Kreatywność i odrobina wysiłku mogą przekształcić nawet niewielką przestrzeń w funkcjonalną i atrakcyjną garderobę, która będzie służyć przez wiele lat.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium